Sari la conținut

Nou — acoperire extinsă

Licitațiile mari nu apar doar pe SEAP

SCOPO Intelligence monitorizează acum și TED (Tenders Electronic Daily) jurnalul oficial UE unde sunt publicate obligatoriu toate licitațiile românești peste pragurile europene. Aceeași alertă, același scor, fără să deschizi un al doilea portal.

Trial 14 zile · Fără card de credit

SEAP nu garantează acoperire completă peste un anumit prag

Contractele de valoare mare (servicii/bunuri peste 140.000–216.000 EUR, lucrări peste 5.404.000 EUR) trebuie publicate obligatoriu în Jurnalul Oficial al UE, suplimentul S — pe lângă SEAP, nu în locul lui. În practică:

Unele autorități publică pe TED cu 1–3 zile înaintea SEAP

Erorile de publicare pe SEAP nu afectează obligația legală de publicare pe TED

Anunțurile de atribuire (cine a câștigat, la ce valoare finală) sunt structurate și oficiale pe TED, pe SEAP informația echivalentă e adesea incompletă sau în PDF

Dacă monitorizezi doar SEAP, riști să afli despre exact licitațiile cele mai valoroase cu întârziere sau deloc, dacă publicarea pe SEAP a avut o eroare.

Cum funcționează

SCOPO Intelligence scanează TED zilnic

Interoghează Jurnalul Oficial UE (TED Search API) pentru toate anunțurile românești noi — licitații noi (CN) și anunțuri de atribuire (CAN).

Fiecare licitație e verificată față de SEAP

Dacă aceeași procedură există deja pe SEAP, o unim într-o singură intrare — nu primești alertă dublă pentru același contract.

Intră în același flux ca orice licitație SEAP

Watchlist, scor de relevanță, alertă email — identic. Singura diferență vizibilă: un badge „TED · UE” pe licitațiile venite (și) de pe TED.

Deduplicarea SEAP ↔ TED e euristică (potrivire pe autoritate + valoare ±15% + termen ±1 zi, când nu există link SEAP direct) — nu o garanție matematică absolută.

Praguri UE

Praguri oficiale UE valabile pentru perioada 2026–2027.

Peste aceste valori, autoritățile românești trebuie să publice anunțul și în TED — suplimentul S al Jurnalului Oficial al UE, pe lângă SEAP.

Valori fără TVA. Praguri revizuite de Comisia Europeană, valabile 1 ian. 2026 – 31 dec. 2027.

CategoriePrag UE
Lucrări (toate autoritățile)5.404.000 EUR
Bunuri/Servicii (administrație centrală)140.000 EUR
Bunuri/Servicii (alte autorități)216.000 EUR
Utilități (energie, apă, transport)432.000 EUR

Ce primești în practică

Ingestie zilnică automată

TED e verificat automat, fără căutare manuală în al doilea portal.

Fără duplicate

O licitație publicată și pe SEAP și pe TED apare o singură dată, cu link către sursa corectă.

Contract Award Notices structurate

Cine a câștigat și la ce valoare finală, din sursă oficială UE, nu doar estimare.

Badge vizibil „TED · UE”

Știi din prima dacă o oportunitate vine (și) din Jurnalul Oficial UE.

Zero configurare suplimentară

Watchlist-urile existente acoperă automat și potrivirile TED, fără profil separat.

Pentru cine contează cel mai mult

Monitorizarea TED adaugă acoperire acolo unde valoarea contractului impune publicare la nivel UE — segmentul cu cel mai mare impact financiar.

Consultanți cu portofoliu

Un singur contract de 200.000 EUR ratat afectează mai mulți clienți deodată. TED îți dă vizibilitate devreme, în același flux ca SEAP.

Firme în construcții / infrastructură

La pragul de 5,4M EUR, segmentul e aproape exclusiv TED-vizibil devreme. Pierzi timp dacă aștepți doar publicarea pe SEAP.

Analiză de piață pe contracte mari

Contract Award Notices structurate pe TED — cine câștigă și la ce valoare finală, din sursă oficială UE.

Monitorizarea TED face parte din pipeline-ul standard de ingestie și se aplică la fel indiferent de plan — nu există un gate tehnic de plan pentru această capabilitate.